حتما شما هم در اینستاگرام یا تلگرام یا وقتِ اینترنت‌گردی در زمان استراحت و نهار به مقالاتی در اینترنت برخورده‌اید که در مورد هدیه دادن و گرفتن نوشته شده‌اند. با خواندن این مقالات می‌توان خیلی خوشحال یا خیلی ناراحت شد. اما چیزی که بسیاری از این نوشته‌ها به ما می‌گویند این است که آدم‌ها در دنیا به دو دسته دهنده‌ها و گیرنده‌ها تقسیم می‌شوند. اما چرا بعضی از افراد از دادن هدیه به کسانی که دوستشان دارند (مثل شریک زندگی، دوست یا خانواده) لذت می‌برند و در هر مناسبتی در خرید کادو پیش‌قدم می‌شوند و چرا بعضی‌ها حتی در مناسبت‌ها و عیدها هم به سختی هدیه می‌خرند؟ آیا هدیه دادن و سخاوتمندی یک ویژگی ذاتی است؟ آیا واقعا مردهایی که بیشتر هدیه می‌خرند روابط بهتری دارند؟ در این مطلب با هم بخوانیم

متخصصان هم همین را می‌گویند؟

دکتر ریچارد نیکاسترو مشاور ازدواج و رابطه درباره مردان سخاوتمند یا خسیس در رابطه، حرف‌هایی دارد. او می‌گوید که وقتی ما به مردی می‌گوییم "خسیس"، در واقع او دارد نیازها و اشتیاق‌هایی مثل عشق، محبت، پول، توجه و حتی هدیه دادن را در رابطه از شریکش دریغ می‌کند. دکتر نیکاسترو می‌گوید "دریغ کردن عواطف و احساسات و حتی کنش‌های مادی، احساس ناامیدی و محرومی را در شریک زندگی آن فرد ایجاد می‌کند و باعث می‌شود که –به درستی- تصور کند آن فرد تمام ویژگی‌های مورد نیاز را دارد، اما شریکش را از آن‌ها محروم می‌کند". تصمیم به دریغ کردن، در اقلب اوقات ناخودآگاه است و خشم و ناامیدی در رابطه را به همراه می‌آورد. افراد خسیس همیشه در حالت روانی «کمبود» قرار دارند و فکر می‌کنند منابع مالی و احساسی در جهان محدود هستند و باید محکم به سهم خودشان بچسبند. افرادی با این ویژگی شخصیتی، معمولا احساس نمی‎کنند که با بخشیدن یا خرید هدیه، هم حال بقیه را خوب می‌کنند و هم خودشان احساس دلنشینی پیدا می‌کنند. این مردان هدیه دادن را مسیری یک طرفه می‌بینند که به سرعت منابع مالی و احساسی‌شان را تمام می‌کند.

شش دلیلی که از آن‌ها صحبت کردیم چه‌‎ها هستند؟

 1. لذت خود "هدیه دادن" به عنوان یک کنش احساسی که خود ثابت می‌کند نسبت به نیازهای ویژه خانم‌ها حساس و بادقت هستند
 2. این مردان از احساس صمیمیت و جدیت در رابطه نمی‌ترسند، و حتی اگر کمی از آن مضطرب می‌شوند رضایت زن زندگی‌شان برایشان مهم‌تر است
 3. آن‌ها قدر زمان و انرژی که زنان برای رابطه صرف می‌کنند را می‌دانند.
 4. این مردان از تجربه‌های جدید استقبال می‌‎کنند. چه این تجربه خرج کردن پول در رستوران‎های متفاوت به جای گزینه‌های همیشگی باشد و چه یک سفر به جایی که تا به حال ندیده‌اند. با ایجاد هیجان و تجربه‌های جدید در رابطه، اوکسی‌توسین یا هورمون شادی‌بخش بدن همیشه شارژ می‌ماند!
 5. این مردان قدر زنان را می‌دانند و این قدردانی را با هدایایی فکرشده و متمایز بیان می‌کنند.
 6. آن‌ها روابط را دوطرفه می‌دانند و این موضوع را قبول دارند که بخشیدن، به بخشیدن متقابل منجر می‌شود.

سخاوت، یک ویژگی قلبی و دوست‌داشتنی است

دکتر نیکاسترو می‌گوید که سخاوتمندی به نوعی بخششی احساسی، مالی و انرژتیک است که ممکن است به بسیاری از افراد احساس خطر بدهد. چون در سخاوت، معمولا نفع فردی نهفته نیست و ممکن است خیلی‌ها بترسند که با بخشیدن چیزهای را از دست بدهند. دریغ کردن یا چیزی که ما در زبان عام اسمش را "خساست" می‌گذاریم، نوعی شیوه ناخودآگاه و البته اشتباه برای نزدیک نگه داشتن افراد است. جودریت اورلوف، روانپزشک از ژورنال Psychology Today اعتقاد دارد که سخاوت نوعی "انرژی گسترشی" است که با جاری شدن، بیشتر و بیشتر می‌شود. او توصیه می‌کند "تا جایی که می‌توانید هدیه بدهید. نه لزوما موارد خیلی بزرگ یا گران‌قیمت. هدیه دادن با خودش احساس ثروت می‌آورد و انرژی‌ای می‌بخشد که در تمام جنبه‌های زندگی‌مان جاری می‌شود، به بقیه می‌رسد و دوباره به سمت خودتان برمی‌گردد. کسانی که از هدیه دادن غافل می‌شوند این لذت را از خودشان می‌گیرند.

هدیه‌های جدیدتری انتخاب کنید

برای خرید هدیه، لزوما نباید جیبتان را خالی کنید تا کادویی بخرید که به چشم بیاید. بیشتر خانم‌ها قدر انرژی و فکری که صرف خرید هدیه‌شان کردید را می‌دانند و خیلی بیشتر از ارزش مادی هدیه از آن خوشحال می‌شوند. هدیه‌های خیلی خیلی گران می‌توانند به برنامه‌ریزی مالی و بودجه شخصی شما ضربه بزنند و حتی طرف مقابل را کمی معذب کنند. اگر از ایده‎های تکراری و گران همیشگی خسته شده‌اید، یک کاغذ (یا حتی فایل اکسل) جلو رویتان بگذارید و جواب این سوال‌ها را در آن بنویسید:

 • سایز کفش و لباسش: بیشتر چه مدل لباس‌هایی دوست دارد؟ سایزش تقریبا چند است؟
 • رنگ مورد علاقه‌‌اش: چرا این رنگ را خیلی دوست دارد؟ آیا داستان خاصی پشت علاقه به این رنگ پنهان شده؟
 • گل مورد علاقه‌اش: شریک زندگی‌تان چه گل یا گلدانی را بیشتر دوست دارد؟
 • طلا دوست دارد یا نقره: از او بپرسید و سعی کنید تا حد امکان نزدیک‌ترین گزینه به سلیقه‌اش را به عنوان کادو تهیه کنید.
 • سنگ ماه تولدش: آیا به سنگ ماه تولد علاقه و اعتقاد دارد؟
 • نوع جواهرات مورد علاقه‌: جواهراتی با طرح آسیایی، ویکتوریایی، مدرن و مینیمال یا سنگین و کلاسیک؟
 • کتاب یا نویسنده مورد علاقه: برای کتابخوان‌ها هیچ چیز بهتر از هدیه گرفتن کتاب مورد علاقه‌‎شان نیست.
 • طراح مورد علاقه‌‎اش: آیا برند یا طراح خاص لباس یا زیورآلاتی را به بقیه ترجیح می‌دهد؟