با پررنگ شدن حضور چرم در دنیای مد و فشن (و صد البته بالا رفتن تقاضای آن بین افراد)، دستبندهای چرمی مردانه هم روز به روز محبوب‌تر می‌شوند. چرم قرن‌هاست که در پوشاک ما انسان‌ها به کار می‌رود و در ژاکت‌ها، کفش‌ها، کمربندها، کیف‌ها و کیف پول‌هایمان حضور دارد. زیورآلات چرم اما ترند نسبتا جدیدی هستند و این روزها از همیشه ترندتر هم شده‌اند. مردان بیشتر و بیشتری به دستبند چرمی مردانه رو می‌آورند و آن را جزئی از استایل شخصی خودشان می‌کنند که می‌شود با لباس‌های متفاوتی به کار برد. در این مطلب با هم از تاریخچه دستبندهای مردانه می‌خوانیم و بررسی می‌کنیم که چرا این روزها آقایان زیادی دوست دارند دستبند چرمی مردانه داشته باشند.

دستبند چرمی از کی وارد استایل مردان شد؟

شاید پدرهای خیلی از ما دستبند چرمی به دست نمی‌کردند و از این نظر، این زیورآلات جدید محسوب می‌شوند اما پوشیدن دستبند چرمی مردانه تاریخچه نسبتا قدیمی و طولانی دارد. در حدود قرن هجدهم میلادی وقتی فرهنگ هیپی (دوره‌گردی) در اوج خودش بود، مردان دستبندهای چرمی قرمز و قهوه‌ای به دست می‌کردند تا با زنجیرها و گردنبندهای روی لباس‌هایشان ست کنند و لباسی شبیه به قبیله‌های کلاسیک داشته باشند. با پیشرفت این فرهنگ و استایل، افراد بیشتری شروع به استفاده از دستبند چرمی مردانه کردند و چرم به جزئی حذف‌نشدنی از زیورآلات میلیون‌ها نفر در جهان تبدیل شد.

آیا چرم یک جور نماد است؟

"راکشا سوترا" بندهای قرمزی بودند که اندیشمندان و بزرگان هندی دور مچ‌های خود می‌بستند و نمادی از دانش و قدرت محسوب می‌شد. شاید ریشه جذابیت دستبند چرمی مردانه را هم باید در همین سنت قدیمی هندی جستجو کرد. دستبند چرمی مردانه به شکل کلی، نمادی از قدرت و امنیت است. بعضی از افسانه‌ها حتی می‌گویند که اسپارتاکوس در نبردهایش یک بند چرمی دور مچش می‌بسته تا قدرت اصیل خودش را نشان بدهد. او با این نماد، ویژگی‌های قدرتمند و مردانه‌اش را به رخ رقیبان می‌کشیده (یا حداقل هالیوود این را نشان می‌دهد).

دستبندهای چرمی، جزئی از استایل مردان مدرن

اما چرا مردان قرن بیست و یکم به دستبند چرمی مردانه علاقه دارند؟ یکی از دلایل اولیه این علاقه می‌تواند زیبایی باشد. این اولین علاقه انسانی است که بخواهیم زیباتر و خوش‌تیپ‌تر به نظر برسیم و مردها این روزها بیشتر از هر زمانی به این موضوع واقف هستند. دستبند چرمی، راهی منحصر به فرد و زیبا برای رنگ و لعاب دادن به لباس‌های ساده و تک رنگ است تا دیگر خسته‌کننده نباشند. ده‌ها مدل دستبند چرمی مردانه درگون رااین جا ببینید و دستبند خودتان را از بینشان انتخاب کنید، لایه زیری دستبندهای چرمی درگون که با پوست دست شما در تماس است، از چرم خام (کراس) ضدحساسیت تهیه می‌شود و لایه رویی هم از چرم طبیعی گاوی که دباغی و رنگ شده ساخته می‌شود. یک دستبند چرمی ترکیب شده با طلا یا نقره (یا حتی برنز) که با الگوی پیراهن، کراوات یا دستمال جیب شما ست شده می‌تواند استایل شما را در مهمانی، دانشگاه یا حتی محیط کار متمایز کند. این روزها اقایان زیادی به استایلشان اهمیت می‌دهند و دوست دارند بدانند دقیقا چه زیورآلاتی برای تیپ و لباس‌هایشان مناسب هستند. دستبند چرمی مردانه به بخشی از استایل هرروزه آن‎ها تبدیل شده و خیلی از مردان جوان استایلشان را بدون یک دستبند خوب چرمی، ناتمام می‌دانند.

استایل گفتگو می‌سازد و آدم‌ها را به هم نزدیک می‌کند

اکسسوری‌های ما می‌توانند در جمع معرف ما باشند و شخصیت و سلیقه‌مان را به بقیه نشان بدهند. به همین نسبت، اکسسوری‌های جذاب و متفاوت توجه مثبت افراد را جلب کرده و باعث شروع شدن گفتگو می‌شوند. وقتی یک دستبند چرمی مردانه خاص به دست داشته باشید ممکن است خیلی‌ها به شما نزدیک شوند و بخواهند در مورد آن بیشتر بدانند یا به سادگی از سلیقه‌تان تعریف کنند. در هر کدام از این گفتگوها، روابط و دوستی‌های لذت‌بخشی پنهان شده‌اند. دستبندهای زیبا (مثل بقیه زیورآلاتی که با سلیقه انتخاب شده‌اند) یخ گفتگو را می‌شکنند و در دنیایی که مدهای جهانی سعی دارند همه را به هم شبیه کنند، می‌توانند در هر جمعی شما را متمایز نشان بدهند. 

چه دستبندی را کجا به دست کنیم؟

دستبند چرمی مردانه در رنگ‌ها و مدل‌های خیلی زیادی موجود است که هر کدامشان را می‌توانید در یک موقعیت به دست کنید (دستبندهای چرمی مردانه درگون رااین جا ببینید). دستبندهای پهن و بدون طرح (که گاهی با فلزاتی مثل طلا و نقره هم ترکیب می‌شوند) برای آقایانی که مچ‌های پهن و بزرگ دارند مناسب هستند و بهترین مکان برای پوشیدنشان موقعیت‌های غیررسمی است. در دانشگاه، یک قرار کاری در کافه یا یک دورهمی دوستانه، این مدل دستبندها می‌توانند استایل شما را تکمیل کنند.

 اما بعضی از دستبندهای چرمی روی خودشان طرح‌های مختلفی دارند. این دستبندها با استایل‌های کمی مردانه‌تر مثل کت و شلوار یا پیراهن مردانه عالی می‌شوند اما باز هم می‌توانید در موقعیت‌های کژوال آن‌ها را به دست کنید (سر کار یا یک مهمانی عصرانه) اما مراقب باشید که با تی‌شرت‌های اسپورت دستبند طرح‌دار به دست نکنید!

این نکته را هم فراموش نکنید که دستبند چرمی مردانه (مثل همه محصولات چرمی) نیاز به نگهداری و مراقبت دارد. دستبندتان را در مکان خشک و خنک نگه دارید و چند روز یک بار با یک دستمال خشک گرد و خاکش را پاک کنید.