هر رابطه‌ای به اهمیت دادن و تایید دو طرفه نیاز دارد، یکی از راه‌های نشان دادن این موضوع هدیه دادن است. با خرید هدیه شما در واقع به شریکتان نشان می‌دهید که برایتان ارزش دارد. هدیه‌ها همیشه نباید گران‌قیمت و پر زرق و برق باشند، کافی است آن نقطه خوشحالی و علاقه کسی را پیدا کنید و به دنبال چیزی بگردید که شبیه به علایقش است. زنانی که به تایید و ابراز عشق شریکشان نیاز دارند، ارزش زیادی برای هدیه‌هایش قائل هستند. در ذهن بسیاری از خانم‌ها، ارزش و انرژی که مردشان برای هدیه صرف می‌کند نشان دهنده اهمیتی است که در ذهن او دارند. یک تی‌شرت ساده یا دسته‌ گلی که از نزدیک‌ترین گلفروشی می‌خرید می‌توانند هدیه‌های خوبی باشند اما بعضی از هدیه‌ها گذشته از ارزش مادی‌شان خاطرات خوبی به جا می‌گذارند و ماندگار می‌شوند. مثل عطر مورد علاقه‌اش یا دو بلیط برای یک تئاتر موزیکال که همیشه دوست داشته ببیند، یا حتی میزی در رستورانی که اولین قرارتان را در آن گذاشتید. چرا زنان این همه به هدیه‌های شما اهمیت می‌دهند؟ در این مطلب بخوانید.

چرا زنان باید مستقل باشند؟

حرف اول را بهتر است با خود خانم‌ها بزنیم. نیاز مبرم به تایید و توجه یک مرد در تک تک جنبه‌های کوچک و بزرگ زندگی، شیوه بسیار بسیار بدی برای گذراندن سال‌های عمر شماست.  زنانی که از نظر مالی و ذهنی مستقل هستند، می‌توانند خودشان برای زندگی‌شان تصمیم بگیرند و این در دنیای مدرن امروز اهمیت بسیار بسیار زیادی دارد. در دنیایی که با وجود این همه پیشرفت فرهنگی هنوز در بسیاری از کشورها زنان جنس دوم محسوب می‌شوند، برداشتن حتی یک قدم برای حفظ استقلال و برابری کار بزرگی است. استقلال فکری یکی از اولین قدم‌هایی است که هر زنی در این مسیر برمی‌دارد. بسیاری از زنانی که از پیش‌زمینه خانوادگی محافظه‌کار یا سنتی می‌آیند هنوز تک تک رویاها و تصمیم‌هایشان را به شریک زندگی‌شان و تایید او وابسته می‌دانند. داشتن استقلال مالی به زنان کمک می‌کند شخصا در راه این رویاها قدم بردارند. زندگی مشترک هم همین طور است. شریک زندگی شما تنها همراه و همدمی است برای زندگی‌تان. نه تامین‌کننده و نیروی برتر. هدیه‌ها و کمک‌هایی که شما به یکدیگر می‌کنید نشانگر علاقه و عشقی است که به هم و به زندگی مشترکتان دارید.

هدیه خریدن، احساس خوشحالی با دلایل علمی

مردان به خوبی می‌دانند که خانم‌ها همیشه از هدیه گرفتن خوشحال می‌شوند، چه این هدیه یک شاخه گل باشد، چه یک جعبه شکلات پرتقالی و چه حتی یک گردنبند مروارید. تاد کاشدان، روانشناس از دانشگاه جورج میسون می‌گوید که دلیل این علاقه خیلی خیلی ساده است: هدیه‌ها با خودشان خوشحالی می‌آورند. تاد ده سال است که بر روی موضوع تفکر مثبت تحقیق می‌کند و نتایج تحقیقاتش را در یک کتاب هم منتشر کرده. او در این کتاب بیان می‌کند که خوشحال بودن انسان‌‍ها (چه زن و چه مرد) به چند عامل کلیدی بستگی دارد:

  1. روابط قوی (چون به هر حال انسان یک حیوان اجتماعی است).
  2. توانایی تجربه لحظه حال، به جای تمرکز بر گذشته یا آینده
  3. تشکر و قدردانی از چیزهایی که دارد، به جای حسادت یا رقابت برای چیزهایی که ندارد

تاد با تمرکز بر مورد سوم، واکنش‌های افراد را در هنگام گرفتن هدیه بررسی کرد تا به درک بهتری از تجربه انسان از قدردانی برسد.

هدیه دادن ریشه‌های فرهنگی دارد

بعضی‌ها اعتقاد دارند نشان دادن قدردانی برای مردان سخت‌تر از زنان است. وقتی به زنان هدیه می‌دهیم، در واقع احساس لذت و خوشحالی را در آن‌ها برمی‌انگیزیم. اعتقاد قالب اما این است که اگر برعکس این موضوع اتفاق بیفتد، یعنی مردها هدیه بگیرند، در کسری از ثانیه احساس وظیفه می‌کنند تا این کار را جبران کند. تحلیل‌های تاد کاشدان نشان می‌دهند که مفهوم "هدیه" برای مردان یادآور مسئولیت است اما زنان خیلی ساده، از سخاوتمندی هدیه‌دهنده احساس قدردانی می‎‏کنند. اگر نگاهی به اجبارها فرهنگی و ریشه‌های جنسیتی رفتارهای انسانی بیاندازیم می‌توانیم بفهمیم که چرا ممکن است مردها به سختی هدیه را از مسئولیت‌ها و انتظارات اجتماعی جدا کنند. هدیه خریدن (و دادن) در تمام فرهنگ‌های دنیا حرکتی نمادین محسوب می‌شود. مثلا سرخ‌پوست‌های شمال غرب آمریکا جشن‌هایی به نام "پاتلاچه" داشتند که در آن‌ها هدایای ارزشمند به هم می‌دادند.

در این میان یک سوال باقی می‌ماند "چرا زنان از هدیه گرفتن خوشحال می‌شوند ولی مردها فورا احساس مسئولیت می‌کنند؟" مردیت اسمال، انسان‌شناس از دانشگاه کورنلبرای پاسخ این سوال دو نظریه دارد:

  • ممکن است زنان از هدیه گرفتن احساس اضطراب و فشار نکنند
  • ممکن است زنان به این خاطر از هدیه گرفتن خوشحال شوند که هدیه دادن را هم دوست دارند. این حرکت دوطرفه برای آن‌ها یک کار طبیعی است و تجربه ارزشمند دریافت را از بین نمی‌برد.

خلاصه مطلب این است که هدیه گرفتن، حس خوشحالی را در زنان (به دنبال احساس قدردانی که یکی از سه جز اصلی احساسات انسانی است) فعال می‌کند. خانم‌‎ها بیشتر از آقایان احساس قدردانی می‌کنند چون هدیه برایشان با اضظراب همراه نیست، حتی وقتی برای جبران آن کاری نکنند (یا حداقل فورا اقدام نکنند). هدیه‌‎هایی مثل زیورآلات، عطر یا لباس به شکل کلاسیک برای خانم‌ها مناسب هستند اما اگر قصد دارید کارهای جدیدی بکنید یا هدیه‌ای بگیرید که شریک زندگی‌تان را حسابی غافلگیر کند بد نیست کمی وقت بگذارید و با علاقه‌های منحصر به فردش آشنا شوید.