ما در سال به مناسبت‌های زیادی به هم هدیه می‌دهیم. از تولدها و سالگردها گرفته تا انواع مناسبت‌‎ها مثل روز زن، روز مرد، روز پرستار و... شب یلدا و کریسمس دو مورد از شب‌های مهم سال هستند که هر دو در فصلی قرار دارند که پیش روی ماست. هر روزی که از پاییز می‌گذرد یک قدم به شب یلدا نزدیک‌تر می‌شویم و چند شب بعد از آن هم کریسمس است. شما برای شب یلدا و کریسمس هدیه می‌‍خرید؟ آیا فقط مسیحیان باید به مناسبت کریسمس هدیه بگیرند؟ اصلا این دو شب مهم و فرهنگی چه تاریخچه‌ای دارند؟ در این مطلب بخوانیم.

آیا کریسمس یک مناسبت مذهبی است؟

شاید کریسمس و سال نو مسیحیان در ریشه مذهبی باشد، اما سال‌هاست که یک رویداد فرهنگی و تبلیغاتی جهانی محسوب می‌شود، حتی در کشورهایی که مذهب رسمی آن‌ها مسیحیت نیست. حدود دو هزار سال است که کریسمس در کشورهای زیادی با سنت‌ها و روش‌های مختلف جشن گرفته می‌شود. مسیحی‌ها، روز کریسمس را به عنوان تولد عیسی مسیح جشن می‌گیرند و در آن روز سنت‌هایی مثل هدیه دادن، تزئین درخت کریسمس، رفتن به کلیسا، دادن وعده‌های خوراک به دوستان و خانواده و البته انتظار برای بابا نوئل می‌گذرانند. از سال 1870، روز بیست و پنجم دسامبر در آمریکا هم به عنوان کریسمس جشن گرفته می‌شود. اما کریسمس دقیقا چه ریشه‌هایی دارد؟ سال‌ها قبل از تولد عیسی مسیح، مردم اروپای باستان در روزهای زمستان وجودِ نور و گرما را جشن می‎گرفتند. آن‌ها با پشت سر گذاشتن سردترین روزهای زمستان دور هم جمع می‌شدند و آماده آمدن بهار می‌شدند، یک جشن زمستانی. مردم اسکاندیناوی در بیست و یکم دسامبر رسیدن زمستان را جشن می‌گرفتند و کنده‌های بزرگ درخت را برای ایجاد نور آتش می‌زدند، آتشی که تا دوازده روز می‌سوخت. دوازده روزی که تمام آن را به جشن و شادی می‌گذرانند.

مسیح و کریسمس

در اولین سال‎‌های ظهور دین مسیحیت، جشن اصلی سالانه مردم جشن شکرگذاری بود و تولد مسیح جشن گرفته نمی‎شد. اما در قرن چهارم بعد از میلاد، مقامات کلیسا تصمیم گرفتند تولد مسیح  را به عنوان یک مناسبت (و تعطیلات) در تاریخ ثبت کنند. متاسفانه در انجیل، تاریخ دقیقی برای تولد این پیامبر نیامده اما بعضی از شواهد تاریخی می‌گویند این اتفاق در بهار افتاده. در هر حال، پاپ ژولیوس اول این تاریخ را بیست و پنجم دسامبر در نظر گرفت. بیشتر مسیحیان اعتقاد دارند که این انتخاب، برای ادامه سنت‌های اصیل اروپایی صورت گرفت که زمستان را جشن می‌گرفتند. جشن کریسمس در سال 432 میلادی به مصر و در آخر قرن ششم به انگلیس رسید و تا آخر قرن هجدهم در تمام کشورهای اسکاندیناوی پخش شد.

نمادهای کریسمس را بهتر بشناسیم

کریسمس هم مثل همه مناسبت‌ها نمادها و المان‌های خودش را دارد. اولین نمادی که احتمالا همه ما آن را می‌شناسیم درخت کریسمس است. این کاج‌های سرسبز به خاطر یک سنت به خانه‌ها می‌آیند: مردم باستان اعتقاد داشتند که هر خانه‌ای که برگ‌ها و شاخه‌های سبز در آن باشند، اعضایش در زمستان سرد و طولانی دوام می‎آورند. این روزها درخت‌های کریسمس با انواع چراغ‌ها و عروسک‌ها تزئین می‌شوند. جوراب‌های قرمز و طلایی کریسمس هم از دیگر نمادهای این مناسبت هستند که روی شومینه خانه‌ها آویزان می‌شوند و اعضای خانواده هدیه‌هایی که برای هم گرفته‌اند را در آن می‌گذارند.

شب یلدا، شبی ایرانی

یلدا یکی از قدیمی‌ترین و دوست‌داشتنی‌ترین مناسبت‌هایی است که ما ایرانی‌ها هر سال آن را در آخرین شب پاییز جشن می‌گیریم. این که یلدا دقیقا از چه سالی و با چه رویدادی وارد فرهنگ ایرانی شده دقیقا مشخص نیست. بعضی از باستان‌شناسان می‌گویند یلدا یک مناسبت هفت هزار ساله است، این یافته‌ها روی ظروف سفالی دوران ماقبل تاریخ استوار هستند که نقش ماه‎های ایرانی روی آن‌ها هک شده بود. بسیاری عقیده دارند که یلدا در زمان داریوش یکم به تقویم رسمی ایرانیان وارد شد. بعضی از منابع می‌گویند در ایران باستان، شاهان ایرانی روز اول دی ماه تاج و تختشان را رها کرده و با لباسی سفید به صحرا می‎رفتند و خدمتکارانشان هم آزاد می‌شدند. هر چه که بوده، از شب یلدا در این سال‌ها شب زنده‌داری و جشن و سرور و البته برپا کردن سفره‌های رنگین و خوشمزه به ما رسیده.

یلدا چه نمادهایی دارد؟

میوه‌های پاییزی را شاید بشود برجسته‌ترین نمادهای شب یلدا دانست. هندوانه و انار چند سالی است که پایشان را از سفره‌های شب یلدا بیرون گذاشته‌اند و به دنیای زیورآلات آمده‌اند. حالا گوشواره‌هایی با آویز انار، دستبند و گردنبند طلا با طرح هندوانه و... را همه ما احتمالا دیده‌ایم. هندوانه نمادی از تابستان و گرماست و خوردنش در آغاز زمستان می‌تواند نوید زمستانی گرم و امن را بدهد. هلال ماه هم یکی از نمادهای دیگر شب یلداست. خود "یلدا" یک واژه از زبان سریانی است که به معنای میلاد اکبر و شروع زمستان است.

هدیه این شب‌ها را از درگون بخرید 

هر شبی که به همدیگر هدیه بدهیم و نشان بدهیم که چقدر کسی را دوست داریم، می‌تواند یک مناسبت باشد. خیلی از افراد به مناسبت‌ شب یلدا هدیه می‌خرند یا در شب کریسمس عزیزانشان را با یک هدیه کوچک با تم سال نو سورپرایز می‌کنند. می‌توانید امسال هدیه شب یلدایتان را از بین ده‌ها دستبند، گردنبند و اکسسوری طلا و چرم یا مهره‌ایِ درگون انتخاب کنید که برای خانم‌ها و آقایان خوش سلیقه طراحی شده‌اند. تمام خریدهایی که برای شب یلدا از درگون انجام می‌دهید با یک هدیه کوچک با تم کریسمس و یلدا برایتان ارسال می‌شوند. لذت ببرید!