چرم، ماده‌ای بسیار جذاب است که برای بسیاری از افراد در تمام جهان جذابیت دارد. چرم در لباس، انواع کیف و کفش و البته زیورآلات به کار می‌رود و با ترکیب طلا و نقره دستبندها و گردنبندهای زیبایی می‌سازد (محصولات چرمی درگون را این جاببینید). اجداد ما از چرم، غیر از پوشاک استفاده‌های دیگری هم می‌کردند. خورجین‌های چرمی، انواع روکش صلاح و حتی کیف‌های بزرگ حمل وسایل از همین دسته هستند. علاوه بر این، چرم بسیار ماندگار است (چند سال پیش باستان‌شناسان یک جفت کفش چرمی 5500 ساله کاملا سالم کشف کردند). چرم با خودش یک تاریخچه بسیار قدیمی حمل می‌کند، تاریخچه‌ای از قدرت انسان باستانی و تمام فعالیت‌هایی که تا امروز کرده. گذشته از همه این‌ها چرم براق و زیباست. پس چرا آن را دوست نداشته باشیم؟
اما این نکته را فراموش نکنید که چرم هر چه باشد از جنس فرآورده‌های طبیعی محسوب می‌شود (پوست است) و می‌تواند خشک شود، ترک بخورد، لکه شود، چروک بیفتد و... این جاست که نگه‌داری چرم اهمیت پیدا می‌کند. در این مطلب با هم از اهمیت نگه‌داری چرم می‌خوانیم و چند راه ساده برای مراقبت از محصولات چرمی‌مان یاد می‎گیریم. فراموش نکنید که این نکات هم برای وسایل روزمره مثل کیف، دستبند، کفش، اکسسوری و... قابل استفاده هستند و هم برای وسایلی که کمتر استفاده می‌شوند، مثلا روکش چرمی یک گلدان.

می‌خواهید چرمتان چه ظاهری داشته باشد؟

در نگه‌داری چرم، اولین سوالی که باید به آن پاسخ بدهیم این است که از وسیله چرمی‌مان دقیقا قرار است چه استفاده‌ای بکنیم و ظاهرش باید چطور باشد (نقش وسیله را در زندگی‌تان بشناسید). یک جفت پوتین کوهنوردی که وقت ورزش پوشیده می‌شود و تنها استفاده‌اش در سفرهای طولانی کوهستانی است، احتمالا نیازی ندارد به اندازه یک دستبند چرم و طلا که قرار است در یک مهمانی به دستتان باشد براق و زیبا به نظر برسد. یک کت چرم که آن را وقت گردش به تن می‌کنید باید آراسته و تمیز باشد پس باید نگه‌داری آن را در اولویت بگذارید. همچنین نگه‌داری چرم به سلیقه هم بستگی دارد. بعضی‌ها عقیده دارند خراش‌ها و کهنگی ظریف روی چرم، به آن هویت می‌دهد و یک جورهایی آن را اصیل نشان می‌دهد اما خیلی‌ها هم دوست دارند دستبند یا کیف پول چرمی‌شان آن قدر نو به نظر برسد که انگار همین امروز خریداری شده. 

پولیش، یک راه حل همیشگی

یکی از راه‌های نگه‌داری چرم پولیش یا واکس زدن آن است که البته زیبایی قطعه چرمی شما را حسابی حفظ می‌کند. پولیش در واقع محصول را برق می‌اندازد و بیشتر برای کفش و کیف (یا حتی کیف‌های پول یا کارت کوچک و دستی) به کار می‌رود. شما می‌توانید اسپری یا مایع پولیش بخرید. بعضی از این اسپری‌ها درون خود نرم‌کننده هم دارند. پس وقت خرید دقت کنید و کارکردهای محصول پولیش را بشناسید. قبل از استفاده از اسپری پولیش ، چرم خود را از گرد و غبار یا دانه‌های کثیف پاک کنید. خیلی از واکس‌های چرم در واقع به لایه‌های میانی بافت کیف، کفش یا زیورآلات شما نفوذ می‌کنند و آن را نرم و لطیف نگه می‌دارند. پولیش یا واکس را با یک برس نرم روی محصول بکشید و مراقب باشید که برس را به تندی تکان ندهید تا سطح نرم چرم آسیب نبیند. دفعات پولیش کردن هم کاملا به ترجیح و سلیقه شخصی شما بستگی دارد. اگر هر روز کفشتان را می‌پوشید و با آن به محل کار یا دانشگاه می‌روید هر روز صبح یک پولیش چندثانیه‌ای کار را تمام خواهد کرد.

چرم را در محل مناسبی نگه دارید

شاید باورش برای شما هم سخت باشد اما یکی از مواردی که خیلی روی کیفیت و ماندگاری محصول چرمی می‌شود محلی است که در خانه به آن اختصاص می‌دهید. نگه‌داری چرم در مناطق مرطوب خانه مثل حمام یا آشپزخانه باعث کپک زدن سطح روی آن می‌شود (بله، چون چرم یک ماده ارگانیک است) پس بهتر است مطمئن شوید که کمدتان از هر گونه رطوبتی خالی است. علاوه بر این اگر محصولات چرمی کوچک مثل کیف پول یا زیورآلات را در خانه نگه می‌دارید، هیچوقت آن‌ها را در پلاستیک نگذارید. پلاستیک رطوبت را در خودش محفوظ نگه می‌دارد و برای چرم شما تهدیدکننده است. روی لباس‌های چرمی خودتان عطر یا اسپری نزنید. مواد شیمیایی عطرها و اسپری‌ها با لایه سطحی چرم واکنش نشان می‌دهند و باعث حل شدن آن می‌شوند. بنابراین قرار دادن وسایل چرمی در کشو لوازم آرایشی هم ایده چندان هوشمندانه‌ای نیست. زیورآلات چرمی‌تان را در یک جعبه دربسته کاملا خشک و دور از عطرها نگه دارید.

نظافت، نظافت، نظافت

چرم هم مثل بقیه وسایل شما نیاز به گردگیری و نظافت دارد. اگر وسایل چرمی شما در خانه هستند چند روز یک بار با یک دستمال پارچه‌ای خشک گرد و خاک روی آن‌ها را پاک کنید و اگر در بیرون خانه از آن‌ها استفاده می‌کنید مطمئن شوید که دوده و آلودگی رویشان نمانده. اگر ماده‌ای روی چرم ریخته که با دستمال خشک پاک نمی‌شود (مثلا غذا یا لکه روغن) با یک اسفنج و کف صابون خیلی آرام روی سطح چرم بکشید و بعد با یک دستمال خشک، آن را کاملا از رطوبت خالی کنید. همچنین چرم در مقابل آفتاب معمولا رنگش را از دست می‌دهد، در کمدی که چرم‌ها در آن هستند را ببندید و از نور مستقیم افتاب دور نگهشان دارید.