این روزها آقایان هم درست مثل خانم ها به ظاهرشان اهمیت می‌دهند، برای تکمیل استایل شخصی‌شان از زیورآلات استفاده می‌کنند و خلاصه آراسته‌تر از همیشه هستند. دستبند مردانه هم یکی از همین زیورآلات است که این روزها آقایان زیادی برای بهتر به نظر رسیدن استایلشان از آن استفاده می‌کنند. اما آیا دستبند برای ظاهر مردانه اضافی است؟ آیا دستبند به دست کردن چیزی از مردانه بودن لباس‌ها و روی هم رفته تیپ اقایان کم می‌کند؟ آیا همان حلقه ازدواج به عنوان تنها طلای روی دست کافی نیست؟ همه این‌ها سوالاتی هستند که خیلی از آقایان آن‌ها را از خودشان می‌پرسند. اما تفکر زنانه بودن زیورآلات سال‌هاست که منسوخ شده و دستبند مردانه (درست مثل زنجیر یا انگشتر) در تمام دنیا ترند شده است. اگر شما هم از آقایانی هستید که دستبند دوست دارید، یا حتی اگر قصد خرید دستبند مردانه را به عنوان هدیه دارید این مطلب را از دست ندهید.

دستبند مردانه و استایل آقایان

وقتی به این نتیجه ساده برسیم که بله، آقایان هم اگر بخواهند می‌توانند دستبند به دست کنند این سوال پیش می‌آید که اصلا چرا باید دلشان بخواهد؟ نقش یک دستبند که با دقت و سلیقه انتخاب شده در بهتر به نظر رسیدن (در یک قرار دو نفره یا حتی جلسه کاری) دقیقا برابر با هر قطعه دیگری از لباس و زیورآلات است. دستبند نقطه مرکزی ظاهر شما نمی‌شود اما بخش مهم و تعیین‌کننده‌ای از آن خواهد بود. شکل و قیافه دستبدتان کاملا دست خودتان است و بستگی به لباسی دارد که می‌خواهید بپوشید. اگر معمولا کت و شلوار با کراوات به تن دارید، یک دستبند با رنگ‌های متالیک ظاهری قدرتمند و رسمی به شما می‎دهد. اگر کمد لباس شما بیشتر شامل شلوارهای جین و اسپرت و تی شرت‌هایی با طرح‌های شلوغ است چرم، بافت نمد و طناب بیشتر برایتان مناسب است تا ظاهری جذاب و به روز داشته باشید. توجه داشته باشید که در هر دو صورت نقش دستبند یکسان است: بهتر جلوه دادن استایل شما. دستبند مردانه هم مثل بسیاری از قطعات دیگر زیورآلات یک جور "اثبات" است برای این که شما واقعا دوست داشتید این طور به نظر برسید. نه مثل کت و شلوار در محیط‌های اداری و رسمی اجباری است و نه مثل شلوارک‌های پارچه‌ای برای راحتی و حوصله نداشتن. دسبتندها با سلیقه انتخاب می‌شوند و تمام اجزای یک استایل را با خودشان بالا می‌آورند.

چطور دستبند به دست کنیم؟

یکی از مشکلاتی که آقایان با دستبند دارند این است که لباس‌های رسمی مردانه مثل کت و شلوار یا پیراهن‌های آستین بلند، فضایی برای نمایش مچ دست خالی نمی‌گذارند. اگر شما هم کت و شلوار می‌پوشید و دستبند هم دوست دارید، حتما با چالش همیشگی آستین‌ها و دستبندها و گیر کردنشان آشنا هستید. برای همین، دستبند بین خیلی از آقایان یک اکسسوری تابستانه محسوب می‌شود که با کوتاه شدن آستین‌ها و نازک شدن لباس‌ها فرصت خودنمایی پیدا می‌کند. اما راه‌هایی هم هست که بتوانید دستبند را با لباس‌های آستین بلند بپوشید. چطور؟

  • دستبندها را مثل ساعت مچی ببینید و روی مچ دستتان آن‌ها را محکم کنید و بگذارید آستین‌ها آن‌ها را بپوشانند. 
  • دستبندهای سنگین را در روزهای کاری و پرمشغله به دست نکنید. دستبند سنگین مچتان را خسته و دردناک خواهد کرد.
  • دستبندهای نازک‌ترِ بندی یا کنفی انتخاب کنید (چرم هم گزینه خوبی است، برای دیدن دستبندهای چرمی مردانه درگون این جا کلیک کنید)، این دستبندها سبک‌تر هستند و راحت‌تر روی دست جابجا می‌شوند.
  • ساعت و دستبند در کنار هم خوب هستند اما هرگز با ساعت‌های فلزی دستبند فلزی به دست نکنید. یک فلز روی هر مچ کافی است.
  • بهتر است اگر قصد پوشیدن دستبند دارید، فقط روی یک مچتان باشد. یک مچ را ازاد بگذارید که هم راحت‌تر کار کنید و هم بهتر به نظر برسید.

مثل تمام "قوانینی" که در دنیای مد و فشن وجود دارند، این موارد هم به سلیقه و استایل شخصی شما وابسته هستند. بعضی از آقایان با چند دستبند در هر دست هم استایل‌های خوبی دارند (دستبندهای بافتنی نخی رنگارنگ را یادتان هست؟). علاوه بر این، سادگی همیشه بهترین راه حل است. یک دستبند ساده و بدون طرح با هر لباس و ظاهری خوب به نظر خواهد رسید.

دستبندهای عصر مدرن متفاوت هستند

شاید تا حدود بیست سال پیش و قبل از ورود به عصر دیجیتال، تعریف دستبند یک شی فلزی، پارچه‌ای یا چرمی بود که برای زیبایی دور مچ بسته می‌شد. این روزها اما دستبندهایی وجود دارند که ضربان قلبتان را اندازه می‌گیرند، قدم‌هایتان را می‌شمارند و در ورزش به شما کمک می‌کنند، میزان چربی خونتان را حدس می‌زنند و حتی تماس‌های تلفنی شما را اطلاع می‌دهند و کمکتان می‌کنند که صبح‌ها از خواب بیدار شوید. این دستبندها ضدآب و ضد گرد و غبار هستند بنابراین مثل دستبندهای استیل یا چرم نیاز به مراقبت خاصی ندارند. دسبتندهای هوشمند و ساعت‌های دیجیتال هم تا حدودی شامل قوانین پوشیدن دستبند می‌شوند اما بهتر است در موردشان خیلی سختگیری به خرج ندهید. بعضی از دستبندهای هوشمند نازک و ظریف هستند و بندهای ساعت مختلف هم رویشان نصب می‌شوند. بنابراین می‌‍توانید چند بند برایشان بخرید و با لباس‌های مختلفتان ست کنید (هرچند که بیشتر آن‌ها مشکی هستند و خریدن مدل مشکی منطقی‌تر است چون تقربیا با همه لباس‌ها خوب به نظر می‌رسد).