اسم‌گذاری شب یلدا:

قبل از اینکه به مرور تاریخچه شب یلدا بپردازیم باید توضیح بدهیم یلدا به چه معناست. یلدا از زبان سریانی آمده و معنای آن زایش و تولد است. ابوریحان بیرونی از شب یلدا با نام میلاد اکبر یاد می‌کند. این شب بلند و سرد به نام شب چله هم شناخته می‌شود. دلیل اینکه به شب آخر پاییز شب چله می‌گویند این است که چله بزرگ زمستان، یعنی سردترین روزهای سال در چهل (یا همان چل) روز بعد از این شب اتفاق می‌افتند. 

ورود شب یلدا به تقویم رسمی ایرانیان:

تاریخ دقیقی وجود ندارد که بتوانیم بگوییم شب یلدا از این تاریخ به وجود آمده است. گمانه‌ها و نظریه‌هایی وجود دارد که ادعا می‌کند تاریخ شب یلدا به هفت هزار سال قبل باز می‌گردد. دلیل این ادعا سفال‌های باقی‌مانده از آن سال‌ها و نقش‌هایی که روی آن‌ها ثبت شده هستند.

شب یلدا به طور رسمی از ۵۰۰ سال قبل از میلاد حضرت مسیح (س) و در زمان داریوش اول در تقویم ایرانیان قرار گرفته است. در کتاب برهان قاطع این شب با کلمات زیر توصیف می‌شود:

«یلدا، شب اول زمستان و شب آخر پاییز است که اول جَدی و آخر قوس باشد و آن درازترین شب‌هاست در تمام سال و در آن شب یا نزدیک به آن شب، آفتاب به برج جدی تحویل می‌کند و گویند آن شب به‌غایت شوم و نامبارک می‌باشد و بعضی گفته‌اند شب یلدا یازدهم جدی است.»

دلیل بزرگداشت شب یلدا:

برای ایرانیان باستان شب یلدا به دو دلیل اهمیت بسیار زیادی داشت. دلیل اول این بود که شب یلدا بلندترین شب سال است و بعد از آن شب‌ها کوتاه‌تر می‌شوند و روزها بلندتر. در اعتقادات نیاکان ما این باور وجود داشته که روز و نور نماد پاکی و نیکی است و شب و تاریکی نماد پلیدی و شر. پس شب یلدا نوعی جشن بوده که به مناسبت پایان تاریکی برگزار می‌شده است.

دلیل دومی که به شب یلدا اهمیت زیادی داده می‌شد این است که طبق آیین مهر یا میترا، در شب اول زمستان است که میترا به دنیا می‌آید. میترا یکی از خدایان ایران باستان است و درباره او این باور وجود داشته که خورشید را میترا به جهان ما آورده و باعث طولانی‌تر شدن روزها و کوتاه شدن شب‌ها شده است.

آداب و رسوم شب یلدا:

به خاطر اهمیت تاریخی و مذهبی شب یلدا، ایرانی‌ها در هر جای دنیا که هستند در این شب دور هم جمع می‌شوند و برای اینکه بودنشان در کنار همدیگر لذت‌بخش‌تر شود آداب و رسومی را رعایت می‌کنند. مثلا در این شب آتش روشن می‌کنند و دور آن جمع می‌شوند؛ یا کرسی آماده می‌کنند و زیر آن می‌نشینند. 

معمولا در این شب‌ها بزرگ‌ترهای جمع شروع به خواندن شعر می‌کنند و داستان می‌گویند تا جمع را سرگرم کنند. فال حافظ گرفتن و شاهنامه‌خوانی هم از کارهایی است که باعث جذابیت بیشتر این شب دوست‌داشتنی می‌شود.

یکی از رسومی که در این شب وجود دارد، دادن هدیه به همدیگر است. افراد برای اینکه به یکدیگر یادآوری کنند چقدر همدیگر را دوست دارند، از قبل هدایایی را برای این شب آماده می‌کنند که به عزیزانشان بدهند و برق شادی را در چشمانشان ایجاد کنند.

هدیه شب یلدا به سبک درگون جولری:

اگر ندانید برای خرید هدیه به سراغ چه محصول و چه برندی بروید، انتخاب هدیه می‌تواند برای شما به چالش بزرگی تبدیل شود. با توجه به اهمیت شب یلدا، انتخاب هدیه این شب دقت زیادی می‌خواهد. در درگون جولری شرایط را به نحوی آماده کرده‌ایم که بتوانید با خیال راحت صفر تا صد خرید هدیه را در سایت انجام دهید. کافیست محصولی که نظرتان را جلب کرده انتخاب کنید و سفارش را ثبت کنید. با توجه به ایامی که در آن سفارش را ثبت می‌کنید، مثلا شب‌های نزدیک یلدا، هدیه کوچکی را با محصولی که خریداری کرده‌اید برایتان ارسال می‌کنیم. 

طراحی بسته بندی محصولاتمان مخصوص برند خودمان است و به حدی زیبا و شکیل طراحی شده که می‌توانید بدون اینکه محصولی که به دستتان می‌رسد را کادو کنید، به عزیزتان هدیه بدهید. هدیه کوچکی هم که در مناسبت‌هایی مثل شب یلدا یا شب کریسمس در بسته بندی قرار می‌گیرد باعث می‌شود هیجان باز کردن کادو بیشتر از قبل بشود. 

اگر می‌خواهید در شب چله به عزیزی هدیه بدهید و او را مطمئن کنید که برای خرید کادوی او وقت و دقت زیادی خرج کرده‌اید، پیشنهاد می‌کنیم محصولات مجموعه دستبند الفبای درگون جولری را ببینید. به دستبندهای این مجموعه آویزی از طلا یا استیل آویزان شده که حرف ثبت شده روی آن را خودتان انتخاب می‌کنید؛ مثلا می‌توانید حرف اول اسم عزیزی که قرار است به او هدیه بدهید را انتخاب کنید و هدیه را به او بدهید. برای دیدن محصولات این مجموعه روی لینک زیر کلیک کنید.

دستبندهای الفبای درگون جولری