احتمال اینکه در همین لحظه که مشغول خواندن این متن هستید لباسی از جنس چرم پوشیده باشید کم نیست. نکته‌ی جالب توجه در مورد چرم این است که هزاران سال پیش اجداد ما هم مثل ما از چرم برای پوشش استفاده می‌کرده‌اند. در این نوشته با هم کمی تاریخ را ورق می‌زنیم و مسیری که چرم طی کرده تا به شکل امروزی‌اش در بیاید را مرور می‌کنیم. پس با ما در این سفر تاریخی همراه باشید.

انسان‌های اولیه، اهل مد می‌شوند:

حدود پنجاه هزار سال قبل، اجداد ما سفرشان را از نقاط گرم زمین به نقاط شمالی و سردتر شروع کردند. با توجه به نبود امکانات گرمایشی، آن‌ها مجبور بودند راهی پیدا کنند که خودشان را گرم نگه دارند. به همین دلیل به سراغ پوست شکارهایشان رفتند. 

اما جریان به همین سادگی نبود؛ پوست حیوانات اگر به صورت طبیعی خشک شوند، به پوششی سخت و بی‌انعطاف تبدیل می‌شوند. یکی از هزاران اختراع پدران و مادران ما، هنر دباغی کردن است. واضح است که اگر موفق نمی‌شدند این هنر را اختراع کنند، در برابر سرمای نقاط سرد کره‌ی زمین تلف می‌شدند. به همین دلیل آن‌ها به سراغ راه‌هایی مثل جوشاندن پوست در تنه‌ی درخت و بعد از آن نمک‌سود کردن پوست رفتند. 

برای اینکه پوست به حدی نرم شود که بتوانند از آن به عنوان پوشش استفاده کنند، از چربی حیوانات استفاده می‌کردند و آن‌قدر این چربی را به سرتاسر پوست می‌کشیدند تا کاملا نرم شود. با اختراع ابزارهایی مثل سوزن (که با استفاده از استخوان حیوانات ساخته می‌شد)، توانستند پوست را بدوزند و به شکل لباس دربیاورند. 

فرانسوی‌ها به داد چرم می‌رسند:

تصور اینکه لباسی بپوشید که دقیقا بوی گاو و گوسفند بدهد، تصور جذاب و خوشایندی نیست. به همین دلیل در طول تاریخ کشورهای مختلف سعی کرده‌اند با روش‌های مختلف، پروسه دباغی را بهبود ببخشند. تلاش‌های کشوری مثل فرانسه باعث شد که چرم از یک پوشش اجباری برای اجداد ما، به پوشش لوکس و گران‌قیمت ما تبدیل شود.

کشور فرانسه را به عطرش می‌شناسند. فرانسوی‌ها هم می‌دانند که چطور و کجا از عطر استفاده کنند و یکی از جاهایی که بهترین استفاده از عطرشان را داشتند، صنعت دباغی بوده است؛ آن‌ها برای اینکه بوی غیرقابل تحمل چرم را برطرف کنند به سراغ عطرهایشان رفتند. به این ترتیب که چرم دباغی شده را در عطر شناور می‌کردند تا خوش‌عطر شود.

آگوستوس شولتز، وارد می‌شود:

یکی از مشکلاتی که مانع استفاده‌ی گسترده از چرم می‌شد، طولانی بودن پروسه‌ی دباغی بود. شیوه‌های سنتی که برای دباغی پوست به کار می‌رفت بین چند روز تا چند ماه زمان می‌برد. در اینجا بود که اختراع آگوستوس شولتز به داد صنعت چرم رسید. 

شولتز یک شیمیدان آمریکایی بود و توانست با به کارگیری از کروم در پروسه‌ی دباغی، سرعت آماده‌سازی پوست را به حد چشم‌گیری افزایش بدهد. تا قبل از اختراع شولتز، برای دباغی از مواد گیاهی استفاده می‌شد و این موضوع نه‌تنها زمان‌بر بود، بلکه پوست دباغی شده ماندگاری کم‌تری هم داشت. استفاده از کروم باعث شد مقاومت چرم تا سه برابر بیشتر شود.

چرم، از کالایی گران و غیرقابل دسترسی، به کالایی لوکس در دسترس تبدیل می‌شود:

کارگاه‌های دباغی سرتاسر جهان سعی می‌کنند شیوه‌ی دباغی‌شان را برای خودشان نگه دارند. دلیل این موضوع هم واضح است؛ شرکت‌ها دنبال راهی هستند که مزیت رقابتی داشته باشند. همین انحصاری نگه داشتن شیوه‌ی دباغی است که باعث شده کیفیت چرم شرکت‌های مختلف با هم متفاوت باشند و قیمت‌های مختلفی برای چرم وجود داشته باشد.

در دورانی که ما زندگی می‌کنیم، چرم به کالایی در دسترس‌تر تبدیل شده است. در سال‌های گذشته، استفاده از چرم در مد به شیوه‌ای بود که افراد با سطح درآمد متوسط و پایین نمی‌توانستند به راحتی به آن دسترسی پیدا کنند و لباس‌های چرمی بپوشند. اما حالا شرکت‌های پوشاک توانسته‌اند با تولید انبوه، قیمت چرم را تا حد زیادی پایین بیاورند.

تولید چرم، به نگرانی عمومی تبدیل می‌شود:

افزایش دانش عمومی و به وجود آمدن نگرانی‌های مختلف در مورد طبیعت، صنعت چرم را هم به چالش کشیده‌است. استفاده از چرم طبیعی در ابعاد زیاد، این نگرانی را به وجود آورده که آیا استفاده از چرم کاری اخلاقی و درست است یا نه. پاسخ به این سوال کار ساده‌ای نیست. همانقدر که پاسخ دادن به این سوال که آیا خوردن گوشت حیوانات برای طبیعت مضر است پیچیده است، پاسخ به نگرانی استفاده از چرم هم پیچیدگی دارد.

شرکت‌های بزرگ چرم‌سازی و شرکت‌های پوشاکی که از چرم در مد استفاده می‌کنند برای اینکه بتوانند در برابر انتقادات و نگرانی‌ها پاسخگو باشند، مجبورند از شیوه‌هایی استفاده کنند که با طبیعت سازگار است. این موضوع باعث می‌شود که هزینه‌های دباغی و استفاده از چرم بالا باشد و دوباره استقبال از چرم به عنوان کالای لوکس زیاد شود.

پایان:

چرم در طول تاریخ مسیر طولانی و پیچیده‌ای را طی کرده تا به دست ما برسد. چرم‌هایی که انسان‌های اولیه از آن استفاده می‌کردند بسیار خشک و غیر قابل انعطاف بودند؛ اما با پیشرفت تکنولوژی‌های ساخت دست بشر، چرم به کالایی زیبا، لوکس و ارزشمند تبدیل شد و شرکت‌های بزرگ پوشاک به استفاده از چرم در مد رو آوردند.

زیبایی کالاهای چرمی به حدی زیاد است که می‌توانید با خیال راحت هم خودتان از آن‌ها استفاده کنید و هم به عزیزانتان هدیه کنید. اگر می‌خواهید دستبند چرمی ببندید یا عزیزی دارید که قرار است با دادن هدیه او را خوشحال کنید، می‌توانید از دست‌بندهای چرمی شخصی‌سازی شده استفاده کنید. به این دست‌بندها آویزی متصل شده است که حروف آن را می‌توانید خودتان انتخاب کنید و دست‌بندی کاملا شخصی بسازید.